sobota 9. listopadu 2013

Čtyři dny v Gdaňsku

Minulý víkend jsem měla v souvislosti s Dnem všech svatých a Dušičkami prodloužený víkend, protože jsme ve čtvrtek dostali ve škole volno. Počítala jsem s tím už dopředu a zařídila si výletní program - cestu do Gdaňsku a okolí. Už dlouho jsem se tam chtěla podívat, ale z Prahy je to vážně daleko, takže vždycky nakonec padla volba na bližší region. Z Wrocławi je to ovšem o dost blíž, takže hurá! k moři.

Fakta a čísla
Spala jsem v příjemném hostelu Cycle On přímo v centru Starého města. Případným zájemcům ho upřímně doporučuju, je útulný, čistý, nový... Mimo sezónu byl rovněž velice levný a v podstatě úplně prázdný. Doporučuju tedy rovněž cestování mimo sezónu. :)
Na místo určení mě dopravil noční vlak. Byla to moje první jízda lehátkovým vozem vůbec a jsem spokojená - v drncajícím vlaku bych mohla spát jako Růženka věčně, nebýt průvodčích, kteří chodí každého včas vzbudit. Cesta přes noc je velká časová úspora, trasu dlouhou asi 550 km jel vlak okolo osmi hodin.

Po probuzení jsem se tedy jako kouzlem objevila v Gdaňsku. Počasí bylo krásné, což jsem obratem dokumentovala při pohledu na vlakové nádraží. Efektní jas a rozostření jsem přičítala časné hodině v oku fotografa, ovšem nakonec se ukázalo, že jsem měla prostě ochmatanou čočku, že.


Kromě zásadního plánu prozkoumat Gdaňsk v obou jeho podobách (tedy historické město i loděnice, kde vznikla Solidarita) jsem měla v úmyslu navštívit také zbytek Trojměstí - Sopoty a Gdyni - a někdejší křižácký hrad Malbork. I to se povedlo, s poznatky své ctěné čtenáře záhy obeznámím. :)

A teď už nebudu prodlužovat už tak dlouhý příspěvek a dáme si pár fotek:

Je libo jazykovku v domku Olivera Twista? :)

Původně obrovský středověký mlýn, dnes uvnitř poněkud necitlivě přestavený na nákupní galerii. Na obou stranách kolem něj ovšem pořád tečou někdejší mlýnské náhony.

Po proudu náhonu o něco výš stojí ještě menší mlýn.

A kolem pěkné domky.

Kostel św. Katarzyny. U něj se na chvilku zastavíme...

Jeho interiér totiž vypadá takhle.

V roce 2006 vyhořel.

Na jeho obnově se pracuje dodnes.

Malé hrázděné domky tu nejsou vzácností.

Žádné komentáře:

Okomentovat